top of page

Regulamin

Główne Zasady

1. Dołączając do gry, akceptuje się regulamin serwera.
Nieznajomość treści nie zwalnia użytkownika z jego przestrzegania.

 

2. Gracz musi mieć ukończony 18 rok życia ze względu na treści tutaj zamieszczane.

 

3. Na serwerze obowiązują zasady netykiety. Treści o charakterze rasistowskim, homofobicznym, ksenofobicznym, faszystowskim, pornograficznym, nazistowskim itd. są zabronione i grożą usunięciem z serwera.

 

4. Zabrania się wykorzystywania luk w regulaminie na niekorzyść serwera, jak i rozgrywki. Jeśli dostrzeżesz tego typu problemy, prosimy o jak najszybsze powiadomienie administracji, w celu naprawy błędu.

 

5. Wszelkie prywatne spory pomiędzy graczami powinny być rozwiązywane w wiadomościach prywatnych.

 

6. Zabrania się obrażania innych graczy, administracji i rozpoczynania zbędnych sporów i kłótni.

 

7. Jeśli gracz ma jakiekolwiek wątpliwości, pytania, skargi czy zażalenia, prosimy o skontaktowanie się z kimkolwiek z rangą administrator, bądź napisaniu na kanale pytania.

 

8. Obowiązuje zakaz robienia spamu, nadmiernego i niepotrzebnego pingowania i ogólnie pojmowanego zaśmiecania kanałów.

 

9. Na serwerze zabrania się posiadania multikont. Wyjątkiem od reguły są konta tworzone przez/lub na prośbę administracji, w celu testowania rang.

 

10. Administracja dba o porządek na serwerze i zastrzega sobie prawo do usuwania z serwera osób, które nie przestrzegają niniejszego regulaminu czy ToS Discorda.

 

11. Administracja zastrzega sobie prawo do zmian i zamieszczania aktualizacji w regulaminie, o czym gracze będą poinformowani na kanale ogłoszeń.

 

12. Prosimy o używanie kanałów zgodnie z ich przeznaczeniem.

 

13. Na serwerze panuje zakaz reklamowania innych serwerów na kanałach, które nie są do tego przeznaczone. Możecie oczywiście wspominać o innych serwerach, jednak bez zbędnych reklam i spamu.

Karty Postaci

1. Gracze są zobowiązani do wstawienia karty postaci na kanał, który został dla nich stworzony przez bota. By otrzymać swój kanał, prosimy o kliknięcie guzika na kanale ze wzorem.

 

2. Prosimy o umieszczanie kart postaci na portalu Google Docs i przesłanie linku na kanale. Finalny widok karty postaci na DC zostanie ujednolicony po zaakceptowaniu jej przez Administratora.

 

3. Karta postaci na kanale DC musi być zgodna ze wzorem umieszczonym tutaj.

 

4. Zanim gracz zacznie pracę nad swoją kartą postaci, zachęcamy do skontaktowania się na stworzonym kanale na KP z administracją w celu opisania swojego pomysłu. Ma to na celu ułatwienie w tworzeniu postaci. Zależnie od pomysłu, Mistrz Gry może być w stanie zaoferować wam różnego rodzaju powiązania z istniejącymi już postaciami (NPC i nie tylko), jak i wydarzeniami. Wszystkie rozmowy na owym kanale są prywatne i może je wyświetlać tylko administracja, jak i dany gracz. Po wrzuceniu karty postaci, kanał zostanie wyczyszczony.

 

5. Gracz, który posiada rangę Nowi Gracze, umownie ma okres 10 dni na umieszczenie skończonej karty postaci. W razie konieczności prosimy o kontakt z administracją, w celu wydłużenia tego czasu. Kontakt może się odbywać przez wiadomości prywatne lub bezpośrednio na kanale z KP. 

 

6. Po umieszczeniu skończonej karty na kanale prosimy o oznaczenie rangi Administrator i Moderator. Administracja zastrzega sobie 7 dni na sprawdzenie karty i wysłanie ew. poprawek na kanale dla was stworzonym — staramy się jednak, by karty były sprawdzane w szybszym czasie.

 

7. Wizerunkiem postaci może być art, zdjęcie czy rysunek przedstawiający człowieka. Muszą być one zachowane w realiach fabuły. Administrator ma prawo odmówić konkretnego wizerunku bez podania przyczyny. Prosimy również o podanie źródła w karcie postaci (imię i nazwisko/dane autora ilustracji itp.).

 

8. Na portalu fabularnym w zakładce wizerunki znajduje się lista postaci z przypisanymi do nich wizerunkami — nie mogą się one powtarzać (wyjątkiem od reguły jest tworzenie bliźniąt), więc zanim zarezerwujesz jakiś, sprawdź, co jest już zajęte.

 

9. W przypadku zniknięcia postaci z rozgrywki (odejście gracza z serwera, etc.), administracja zastrzega sobie prawo do przejęcia postaci w celu dokończenia prowadzonych przez nią fabuł. By uniknąć takiej sytuacji, prosimy, by gracz bezpośrednio poinformował administrację, o prośbie z usunięciem postaci, lub może ją samodzielnie wycofać z fabuły (z pomocą MG) przed porzuceniem rozgrywki.

 

10. Zabrania się tworzenia postaci kanonicznych  — więc ktoś taki jak Rick Grimes czy Joel Miller nie przejdą. Rozumiemy inspiracje, ale zostańmy po kreatywnej stronie i nie kopiujmy znanych postaci 1:1.

 

11. Prosimy o zachowanie realizmu podczas pisania karty postaci. Zakazane jest tworzenie postaci pokroju Mary Sue.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mary_Sue

 

12. Rozdane punkty statystyk dla postaci muszą mieć odzwierciedlenie w jej historii. Więcej o tym w mechanice.

 

13. Prosimy o rozwagę przy wyborze ekwipunku dla postaci. Apokalipsa dotknęła wszystkich niespodziewanie — większość osób została tylko z tym, co miała przy sobie. Jeśli postać przyjechała do Breckenridge na wakacje, nie będzie logicznym dawanie jej specjalistycznego, wojskowego sprzętu „do walizki".

 

14. Każdy rodzaj specjalistycznego sprzętu, jaki postać posiada przy sobie, musi znaleźć odzwierciedlenie w jej historii. Chcemy uniknąć sytuacji, w której 19-letnia tancerka ma przy sobie lepszą strzelbę, niż członek Marines.

 

15. Postaci dołączające do fabuły w późniejszym okresie mogą oczywiście mieć przy sobie zapasy, pozyskane w czasie, w jakim odbyły się poprzednie epizody. Administracja zastrzega sobie jednak prawo do poproszenia użytkownika o ich uszczuplenie — w końcu samotny wilk w ciągu kilku dni nie zdoła się uzbroić jak osoba mająca schron od wielu lat.

16. Każdy gracz ma narzucony limit ilości postaci, jakie może stworzyć i jest to 3 - każda kolejna postać może być jedynie postacią NPC.

Rozgrywka

1. Po akceptacji karty i nadaniu rangi Aktywni Gracze, gracz ma 10 dni na rozpoczęcie rozgrywki fabularnej. Wlicza się w to jakąkolwiek rozgrywkę w czasie teraźniejszym. Gdy gracz kończy rozgrywkę, również ma 10 dni na rozpoczęcie kolejnej — nazywamy to ciągłością fabularną.

 

2. Regulaminowy wymóg długości odpisu to 1000 znaków. Prosimy, by w miarę możliwości nie uszczuplać treści swoich odpowiedzi, by ułatwiło to rozgrywkę zarówno innym graczom, jak i MG. Sporadyczne, krótsze odpisy nie będą jednak upominane.

 

3. Czas na odpis wynosi 5 dni. Jeśli w rozgrywce 1-1 jakiś gracz nie odpisuje przez 5 dni, pozwalamy drugiej postaci wyjść z owego wątku. W rozgrywkach z większą ilością postaci (+2) jest on skrócony do 3 dni. W rozgrywkach, w których jest więcej niż dwóch graczy, a jedna z osób wie, że będzie zalegać dłuższy czas, zastrzegamy sobie prawo do pominięcia takiej osoby w kolejce. Jeśli jednak jakaś osoba będzie wciąż pomijana i nie wykaże zainteresowania dalszym graniem, zastrzegamy sobie prawo do usunięcia jej z rozgrywki.

 

4. W rozgrywkach, w których jest więcej niż 3 postaci, odpisujemy w kolejce wyznaczonej przez MG lub samych graczy, jeśli MG nie jest w niej obecny. Prosimy, o oznaczanie graczy według przyjętej kolejki po dodaniu swojego odpisu.

 

5. Chęć skrzywdzenia innej postaci musi być skonsultowana z MG, w celu uniknięcia poruszenia treści drażliwych dla drugiego gracza, jak i przeanalizowania danego czynu. Zabrania się krzywdzenia/zabijania innych postaci, jeśli dana czynność nie ma uargumentowania w sytuacji, w jakiej postaci się znalazły. Niezastosowanie się do tego punktu, może skutkować nieuznaniem akcji przez MG oraz ostrzeżeniem.

 

6. Na serwerze zabronione jest pisanie ERP/wątków +18 (seks) pomiędzy postaciami, które nie ukończyły 18 roku życia.

 

7. Wątki +18 są dozwolone w granicach dobrego smaku. Prosimy o umieszczanie ich w spoilerach (nawiasy | |), lub rozgrywanie ich na zewnętrznych platformach (np. google docs) i podlinkowanie ich w danym temacie z rozgrywką.

 

8. Mistrz Gry ma prawo wtrącić się w każdy wątek w czasie teraźniejszym.

 

9. Gracze mają prawo odgrywać starcia ze sztywnymi (zombie) w wątkach, jednak wtedy automatycznie dołącza do nich Mistrza Gry i nadzoruje taką rozgrywkę.

 

10. W odpisach wymagamy stylu książkowego. (Opisowy styl, w którym używamy — dla dialogów postaci, później również zamykając je -. Czyli podobnie do takiego stylu, jaki jest w książkach).

 Przykład:

—  Bardzo zabawne - powiedział John Doe, a następnie mierzwiąc swoje rozczochrane włosy, wrócił do swoich zajęć.

 

11. W odpisach wymagamy podkreślania dialogów przy użyciu ** tekst **. Można tak zrobić pisząc ** na początku dialogu, jak i na końcu lub zaznaczyć tekst i nacisnąć CRTL+B na klawiaturze. 

 

12. W postach prosimy o zachowanie spójności zdań, stosowania się do zasad ortografii i interpunkcji. Wszyscy jesteśmy tutaj dla rozrywki, jak i by poprawić nasze pisarskie umiejętności. Jeśli ktoś ma spory problem z ortografią i interpunkcją, prosimy o używanie serwisu ortograf.pl.

 

13. Zakazuje się powergamingu, jak i metagamingu.

14. Zdjęcia znajdujące się w opisach lokacji są jedynie poglądowe, mające nakreślić ogólny styl lokacji — prosimy o zwrócenie uwagi na opisy.

 

15. Jeśli jakaś postać zmienia lokację swojego wątku, prosimy o przeniesienie się na specyficzny kanał i oznaczenie go w odpisie. Ponadto, w kolejnym odpisie prosimy o napisanie „postać przychodzi z link do kanału”

 

16. Istnieje możliwość "zamrożenia" postaci, jeżeli zdecydujecie, że nie chcecie nią chwilowo grać, ale potem planujecie do niej wrócić. Może to się tyczyć wszystkich postaci (w przypadku urlopu gracza), albo jednej. Jeżeli planujecie takie rozwiązanie, prosimy o kontakt z administracją w celu ustalenia szczegółów fabularnych.

 

17. Gracze mają prawo do wzięcia urlopu, jeśli brakuje im weny bądź zmusza ich do tego jakikolwiek inny powód — nie mamy w tej kwestii limitów, oczekujemy tylko szczerości. Napiszcie na kanale pytania, na jak długi okres potrzebujecie urlopu, a my wam go zapewnimy. Jeśli ktoś decyduje się na dłuższy urlop, proszony jest o skończenie swoich rozgrywek fabularnych. W cięższych przypadkach Mistrz Gry może mu w tym pomóc.

 

18. Jeśli jakiś autor jest na urlopie, a dojdzie do sporych zmian fabularnych, administracja może poprosić o zaktualizowanie danych o postaci (co się z nią działo w danym okresie) w celu zachowania ciągłości akcji. Jeśli gracz nie udzieli informacji dt. jego postaci w określonym terminie (zwykle jest to kilka dni, bez obaw) - Mistrz Gry ma prawo decydować za taką postać.

 

19. Czas na odpis w retrospekcjach wynosi 10 dni.

 

20. W retrospekcjach zabrania się rozgrywania akcji, które mają spory wpływ na fabułę. Wasze postacie nie mogą w nich zostać fizycznie zranione.

 

21. Podczas retrospekcji zabrania się doprowadzać do wydarzeń, które nie mają swoich skutków w teraźniejszości. Retrospekcje są do spokojnej rozgrywki i rozwijania relacji postaci.

 

22. Zabrania się nadużywania  retrospekcji — np. używania ich do rozwiązywania teraźniejszych problemów (przykład: Brakuje wam jakiegoś przedmiotu, jednak odgrywacie retrospekcje ze zdobywania go tydzień temu i nagle magicznie pojawia się on w waszym ekwipunku).

 

23. Każdy gracz może prowadzić jednocześnie 5 rozgrywek retrospektywnych i jedną w czasie teraźniejszym. (Zabrania się bilokacji postaci).

NPC Graczy

1. Gracze, którzy nie mają wystarczająco czasu na rozgrywkę normalną postacią, mogą stworzyć postać poboczną — NPC. Tacy bohaterowie nie muszą mieć ciągłości fabularnej (mogą rozegrać rozgrywkę raz na jakiś czas, przyjść tylko na event itp.)

 

2. Tworząc postacie NPC prosimy o wypełnienie poprawnego wzoru, który znajduje się na Discordzie na kanale wzór.

 

3. Postacie NPC nie posiadają statystyk ani systemu rozwoju.

Wszelkie akcje postaci NPC, które w rozgrywce pełnoprawnego gracza wymagałyby rzutu (np. walka z zarażonym), zostają rozstrzygnięte przez Mistrza Gry po uwzględnieniu ogólnego stanu postaci NPC (np. jeżeli postać jest chora, będzie miała mniejsze szanse na powodzenie w walce, to samo tyczy się budowy ciała, przeszłości itp.). Podczas starć postaci NPC z pełnoprawną postacią, wynik starcia zależy od rzutów, które wykona pełnoprawna postać. 

 

4. Postacie NPC nie mogą bronić się przed innymi graczami, wykonując rzuty przeciwstawne — owa mechanika ich po prostu nie dotyczy i jedynie rzut innego gracza wyznacza powodzenie danej akcji.

 

5. Postaci NPC nie dotyczy ciągłość fabularna i nie mogą one rozgrywać gier jedynie w towarzystwie MG — zawsze musi im towarzyszyć pełna postać gracza. W sytuacji, w której postać NPC rozdzieli się z postacią gracza — jej losy nie są dalej osobno rozgrywane, aż do czasu gdy będzie miała się natknąć na kolejną pełną postać. Historia danego NPC zostaje wtedy dopowiedziana przez MG, jeśli nastąpi taka konieczność, lub może być ona określona w kolejnym poście wprowadzającym daną postać do rozgrywki.

 

6. Jeśli gracz pierw stworzy postać NPC, a później wyrazi chęć grania nią jako normalną postacią, jest taka opcja — wystarczy skontaktować się z administracją. Jednak nie dostanie ona żadnych dodatkowych punktów doświadczenia wynikających z poprzednich rozgrywek.

 

7. Postacie NPC graczy nie mogą zajmować wysokich stanowisk, np. nie mogą być głównym lekarzem w bazie, a jedynie pomocą medyczną, nie mogą być głównymi dowódcami itp. - Administracja ma prawo odmówić stworzenia danego NPC, jeśli jest ona zbyt wysoko postawiona — w takich przypadkach, administracja może sugerować niezbędne zmiany.

 

8. Administracja ma prawo odrzucić, postać NPC bez podawania dokładnej przyczyny, szczególnie jeśli wiąże się ona z jakimiś przyszłymi planami fabularnymi głównych mistrzów gry (by uniknąć spoilerów). Zawsze jednak można zmienić to i owo — prosimy więc, zanim stworzycie postać NPC, skontaktujcie się z nami. Jako administracja bardzo doceniamy wszystkie pomysły naszych graczy na urozmaicenie fabuł i bardzo zależy nam na tym, byście się angażowali i grali. Fabuła serwera jednak musi się trzymać kupy, dlatego więc chętnie doradzimy, jeśli coś będzie musiało ulec zmianie.

Tupperbox

1. Używanie bota jest obowiązkowe na serwerze w postach fabularnych. Nie używaj bota w żadnym innym miejscu na serwerze z wyjątkiem kanału boty, w formie testów. Więcej o bocie tutaj.

 

2. Używaj jedynie tych tupperów, których Karty Postaci zostały zaakceptowane — pisz jedynie jako swoje postacie, używając ich poprawnych nazw, np. Jane Doe. Dopuszcza się używanie pseudonimu w środku, np. Jane "Jenny" Doe. Wyjątkiem od reguły są postacie, których dane personalne mogą nie być znane innym postaciom i im samym i wynika to z ich karty postaci (np. amnezja)

 

3. Zabrania się nadużywania bota.

System kar

1. Za złamanie regulaminu, gracze otrzymują upomnienia lub ostrzeżenia. Trzy ostrzeżenia wiążą się z wyrzuceniem z serwera i banicją.

 

2. Wyróżniamy różnego rodzaju wykroczenia i chociażby obrażanie innych graczy nie staje na równi z ciągłym zapominaniem wpisania dat wątków. Jesteśmy dość wyrozumiali jako administracja, jednak nie będziemy tolerować nagminnego zachowania, które psuje atmosferę na serwerze.

 

Wyróżniamy  przypadki, w których gracze zostają po prostu zbanowani i wyłączeni z rozgrywki w trybie natychmiastowym. Bana można dostać za:

 

- Działanie na szkodę serwera lub uczestników rozgrywki

- Posiadanie multikonta

- Prowokowanie/trollowanie/rajdowanie serwera

 

3. Jeśli jakaś osoba nie przejdzie procesu weryfikacji w ciągu tygodnia, zostanie usunięta z serwera.

Okresy fabularne

1.  Na naszym serwerze obowiązuje system dni fabularnych. Informacje dotyczące obecnej rozgrywki znajdują się na stronie głównej portalu fabularnego i nad spisem kanałów. Więcej o upływie czasu na serwerze tutaj.

 

2. Na serwerze używamy systemu, gdzie określamy czas przy użyciu słowa:

0:00 - 5:00 - noc

5:00 - 6:00 - poranek

6:00 - 10:00 - rano

10:00 - 13:00 - przedpołudnie

13:00 - 18:00 -  popołudnie

18:00 - 22:00 - wieczór

22:00 - 24:00 - noc

Zabrania się rozpoczynać rozgrywek np. wieczorem, a później przenosić się w czasie do tyłu, np. do popołudnia. To samo tyczy się dni fabularnych — kontynuacja rozgrywek musi iść w czasie do przodu.

 

3. Okres fabularny trwa zwykle 1,5 do 2 miesięcy. 10 dni przed końcem okresu fabularnego, gracze zostaną o tym poinformowani w kanale z ogłoszeniami — jest to czas, na dokończenie obecnie trwających rozgrywek.

 

4. Aby gracz otrzymał punkty umiejętności za okres fabularny, musi wypełnić ankietę na koniec okresu fabularnego, która będzie umieszczona w ogłoszeniach po zakończeniu okresu fabularnego.

bottom of page